„Wolność – promyk słońca w gęsty las...”

Hasło to stało się motywem przewodnim obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2016 roku organizowanych przez Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Prochowicach we współpracy z innymi lokalnymi instytucjami.

Uroczyste obchody rozpoczęliśmy od mszy świętej w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela. Zaproszeni goście oraz mieszkańcy Prochowic wspólnie modlili się w intencji naszej ojczyzny. Każdy z przybyłych uczestników otrzymał kotylion w barwach narodowych mający symbolizować wspólnotę. Po zakończeniu mszy świętej uczestnicy udali się na dalsze uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości.

W siedzibie POKiS odbyła się akademia przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Prochowicach przygotowana pod kierunkiem Pani Anny Kiljańskiej. Inspirowana piosenkami Marka Grechuty inscenizacja wprowadziła obecnych w wyjątkowy, patriotyczny nastrój. Recytowane wiersze, opowieści drzew oraz pieśni patriotyczne sprawiły, że na sali zapanowała atmosfera skupienia i zadumy. Słowa „wolność” i „ojczyzna” były najczęściej pojawiającymi się słowami podczas tego występu. Pełni przejęcia uczniowie starali się przekazać zgromadzonej publiczności, czym jest dla nas ojczyzna i jak ważną rolę spełnia w naszym życiu. Na twarzach przybyłych mieszkańców Prochowic malowała się cała paleta barw emocji: radość, duma i wzruszenie, którego nie byli w stanie ukryć. Świadczy to o niezwykle pozytywnym odbiorze pracy, jaką wykonali uczniowie i nauczyciele. Nad oprawą muzyczną czuwała Pani Małgorzata Waksmundzka.

Ostatnim elementem obchodów Narodowego Święta Niepodległości było wręczenie nagród w konkursach, które towarzyszyły tej uroczystości. Wręczono nagrody w konkursie na najładniejszy kotylion, którego organizatorem było Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Prochowicach oraz w konkursie recytatorskim „Kocham Cie, Polsko”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Prochowicach. Rozdano również nagrody uczniom, którzy brali udział w organizowanym przez Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki „Biegu z historią w tle”. Wszystkie nagrody wręczyła Pani Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice, Alicja Sielicka.

W imieniu Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Prochowicach serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na uroczystość gościom oraz wszystkim osobom i instytucjom, które zaangażowały się w przygotowanie tej jakże wyjątkowej uroczystości.

Opracowała Natalia Todynek