Projekt edukacyjny ,, Gdzie jesteś wiosno? ”

21 marca 2017r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika odbyło się podsumowanie działań realizowanych w projekcie edukacyjnym ,,Gdzie jesteś wiosno?”.

Projekt powstał we współpracy biblioteki szkolnej i nauczycieli SP w Prochowicach z oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyki Krajoznawczej w Prochowicach.

Celami projektu było:

• Kultywowanie tradycji ludowych związanych z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny.

• Umożliwienie uczniom zaprezentowania własnych umiejętności artystycznych.

• Kształtowanie umiejętności współpracy i przeżywania wspólnej zabawy.

Projekt ,,Gdzie jesteś wiosno?” był adresowany do uczniów klas I –III. Przez poprzedzający uroczystość tydzień uczniowie realizowali następujące działania: wykonywali prace na konkurs plastyczny ,,Pani Wiosna”, uczyli się piosenek o tematyce wiosennej, wykonywali klasowe Panny Marzanny oraz przygotowywali stroje: biedronek, pszczółek, motyli, kwiatów, żabek i bocianów. Pomocą uczniom niezawodnie służyli rodzice i wychowawcy klas.

Natomiast uczniowie klasy IV ,,b” pod kierunkiem Pani Małgorzaty Rutowicz i organizatorów przygotowali przedstawienie pt: ,,I cóż na to powiecie, że wiosna jest na świecie?”. Występ młodych aktorów bardzo podobał się i został nagrodzony gromkimi brawami widowni. Widzowie z klas I –III odgadywali zagadki muzyczne rozpoznając głosy ptaków, oglądali prezentację multimedialną oraz prezentowali piosenki.

Laureatami konkursu plastycznego ,,Pani Wiosna” zostali:

Wyróżnienia otrzymali: Amelia Jankowska z kl. II ,,b”, Dominika Słowińska z kl. III ,,a”, Szymon Kalita z kl. III ,,a” oraz Michał Woźniczak z kl. III ,,a”.

I miejsce zajęli: Hanna Prońko z kl. III ,,a” i Paweł Polański z kl. II I ,,a”,

II miejsce zajął: Krystian Balbier z kl. II ,,b”,

III miejsce zajął: Igor Incz z kl. III ,,a”.

Uczniowie klas I –III zostali nagrodzeni słodyczami, a Marzanna klasy II ,,c” została wybrana i obecnie znajduje się w oddziale PTTK przy ulicy Legnickiej 5.

Laureatom gratulujemy, a nagrody w imieniu Prezesa oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyki Krajoznawczej w Prochowicach prof. Mieczysława Balowskiego wręczyła Pani Ewa Rybak.

Uwieńczeniem działań projektowych był uroczysty przemarsz ulicami Prochowic, mający na celu powitanie wiosny. Ten barwny i radosny korowód uczniów klas I-III bezpiecznie przemieszczał się pod opieką policjantów z II Rewiru Dzielnicowych w Prochowicach.

Osobami odpowiedzialnymi za realizację projektu są: Gabriela Charazińska, Magdalena Cieślak, Iwona Grabowska, Anna Pedryc, Aneta Rosiak- Zembala, Agnieszka Walska – Pieróg.

Gabriela Charazińska