Radosna Szkoła

Rządowy program RADOSNA SZKOŁA adresowany jest do polskich szkół podstawowych, dzieci w młodszym wieku szkolnym (klasy 1-3)

Program RADOSNA SZKOŁA jest realizowany w latach 2009 – 2014. Organem koordynującym jest minister właściwy do spraw oświaty i wychowania. Koordynatorem programu w szkołach podstawowych na szczeblu wojewódzkim jest wojewoda, realizujący to zadanie przez kuratora oświaty. W odniesieniu do szkół podstawowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego – realizatorami na szczeblu lokalnym są odpowiednio – marszałek województwa, starosta, wójt (burmistrz, prezydent miasta), we współpracy z dyrektorami szkół.

Cele programu:

• stworzenie sześcioletnim i siedmioletnim uczniom rozpoczynającym szkołę właściwych warunków do nauki, wychowania oraz rozwoju psychoruchowego, porównywalnych z warunkami edukacji przedszkolnej uwzględniającej naukę i zabawę

• zaspokojenie naturalnej potrzeby ruchu i zabawy, właściwych dla dzieci w młodszym wieku szkolnym

• wsparcie w efektywnej realizacji założeń nowej podstawy programowej

• przygotowanie szkół na przyjęcie 6-latków do klas 1 (obowiązkowe od 2012 r.)

• stworzenie warunków do nauki uwzględniającej indywidualność każdego ucznia, odkrywanie i rozwijanie uzdolnień

• stworzenie naturalnych sytuacji do diagnozy i terapii, dzięki czemu możliwe jest wczesne wykrycie nieprawidłowości w rozwoju ruchowym lub umiejętnościach

• wzmocnienie opiekuńczej funkcji szkoły

• wyposażenie miejsc zabaw w szkole w kolorowe, przyjazne i różnorodne pomoce dydaktyczne posiadające walory poznawcze i estetyczne zapewni warunki pozytywnego oddziaływania na rozwój psychofizyczny dzieci.

Program Radosna Szkoła

jest już i w naszej szkole !!!

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w roku szkolnym 2009/2010 na podstawie wniosku napisanego przez nauczyciela nauczania zintegrowanego - Gabrielę Charazińską otrzymała pakiet pomocy na kwotę 12 000 zł.

W pakiecie znalazły się:

- sprzęt do zajęć prowadzonych podczas lekcji wychowania fizycznego oraz gimnastyki  korekcyjnej,

- pomoce dydaktyczne i literatura do prowadzenia zajęć dydaktyczno–wyrównawczych,

- pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć w sali przyrodniczej,

- pacynki i teatrzyk do przygotowywania teatrzyków w bibliotece szkolnej.

Zwracamy się do uczniów naszej szkoły, aby pozyskany sprzęt nie był niszczony- lecz zadbany. Pragniemy, aby służył następnym rocznikom, które będą uczęszczały do naszej szkoły.

Informację opracowała Gabriela Charazińska